Kutná Hora nás nadchla

20.5.2019 |

Když jsme v sobotu ráno vyjížděli vlakem z Bohumína, těšili jsme se. Víkend slibovat krásné počasí. Těšili jsme se na místo, kde většina z naší třicetičlenné skupiny nikdy nebyla. To, co jsme ale nakonec v těchto dvou dnech zažili, nám úplně vyrazilo dech.

Začínali jsme prohlídkou kostnice a katedrály Sedlec. Pravda, mnozí z nás by uvítali jiný začátek než podívanou na kosterní ostatky, ale katedrála Sedlec nás velmi rychle vrátila do barev života. Navíc jsme se hned dozvěděli jednu z legend o vzniku a rozmachu Kutné Hory. Že mnich Antoň našel tři stříbrné pruty, už nezapomeneme.

„U Kata“ jsme naštěstí jen společně naobědvali a nebyli stiženi žádným hrdelním trestem. Že jsme ubytovaní v samém centru starého města, jsme objevili záhy.
Odpolední mši svatou jsme slavili v kostele svatého Jakuba. Náš rychvaldský kostelík, by se do tohoto chrámu vměstnal několikrát. Před kostelem na vyhlídce s krásným výhledem na katedrálu sv. Barbory a na jezuitskou kolej vznikla společná fotka.

Zbytek podvečeru trávil už každý po svém. Večer nás pak čekal u sv. Barbory koncert klasické hudby. Slyšeli jsme za sebou dvě zhudebněné mše. První byla korunovační od W. A. Mozarta, druhá D dur od A. Dvořáka. Přestávku posluchači koncertu využili k tomu, aby se ohřáli venku před katedrálou.

Na nedělní mši svaté jsme byli opět u sv. Barbory. Ranní rozladěnost z brzkého nedělního vstávání rychle vzala za své díky nádhernému počasí a vřelému slavení a oslovujícímu kázání místního faráře, Jana Uhlíře.

Pak už honem do Hrádku, odkud se vychází do podzemí. V bílé haleně středověkých havířů, naštěstí už ale s moderní helmou a led čelovkou, jsme se vydali do bývalých dolů na stříbro. Že bychom se středověkými havíři nechtěli měnit ani za kopec stříbra, jsme se přesvědčili velmi záhy.

Zbylý nedělní čas využil v kdysi slavném královském městě každý už po svém. K vidění a ochutnání je toho tolik, že by na to nestačil ani třetí den. Však se zeptejte někoho ze třicítky poutníků. Rádi vám určitě řeknou, co je oslovilo nejvíc a jaký zážitek si z Kutné Hory odnášejí ve svém srdci.

Fotky najdete ve fotogalerii.